Добровольці зібралися на толоку в маєтку матері останнього гетьмана України

У Козельці на Чернігівщині місцеві добровольці зібралися на толоку в маєтку Наталки Розумихи – матері останнього гетьмана України. Аварійний будинок 18-го сторіччя оповитий легендами. Місцеві розповідають, що там вінчалися Олексій Розумовський і цариця Єлизавета Петрівна. І начебто саме там невістка покорилася свекрусі, йдеться у сюжеті ТСН.16:45.

На толоку зійшлися з пів сотні добровольців: косять, гребуть, рубають. Роботи багато – треба розчистити садибу Розумовських, бо вже й не видно за хащами. На огляд виставляють обвалені кути, зруйнований фундамент і трухлявий ґанок аварійного будинку. Кажуть, хочуть привернути увагу до історичної руїни.

Це маєток матері останнього гетьмана України Кирила Розумовського. Місцеві її ніжно називають Наталка Розумиха – неофіційна свекруха цариці Єлизавети Петрівни.

“Це була жінка, вдова, яка з шістьма дітьми тримала шинок на трасі – на тракті. Тобто вона вміла тримати людей в руках”, – розповідають ініціатори толоки.

Маєток Покорщина. Начебто тут цариця підкорилася своїй свекрусі-козачці. Версій, як саме це відбувалося – безліч. В кожного своя.

“Є дві версії. Що тут жив Іван Покорський. А більш вірогідна версія, що тут Єлизавета Петрівна покорилась Наталці Розумисі”, – діляться активісти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Під Черніговом відновлюють цінний старовинний маєток з дерева

І було кому покорятися, кажуть місцеві. Олексій Розумовський був вродливим і талановитим. Староста села Лемеші пан Андрій добре знає історію кохання цариці й козака: “Вона його побачила, за легендами, на полі. Їхала, замітила його, як він гарно співав. Це за легендами, як розказують. Був кріпкий, гарний хлопець”.

Донині зберіглася кам’яницям і панська господа – дерев’яна будівля 18-го сторіччя. Всередині живуть безхатьки. Востаннє будинок ремонтували до зйомок фільму про декабристів – майже пів століття тому.

Після революції будинок став народним. Тут спершу була міліція, потім їдальня, усілякі виробництва. І останньою тут була швейна майстерня. Вона зачинилася 20 років тому. Люди з’їхали – і будинок відтоді занепадає.

Пам’ятка під охороною держави, але без державного фінансування. Відповідальність за маєток – колективна. Обласна влада вже виділяла гроші на пам’ятку – пів мільйона гривень на вже неактуальний проект реставрації. Зате тепер знають, що знадобиться щонайменше 16 мільйонів гривень, якщо дивом уціліла дерев’яна будівля просто не розвалиться.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register