Прожила вдовою й не ходила до лікарів: 100-річна бабуся розповіла рецепт довгожительства
Ворота цього сільського двору останні півроку не зачиняють взагалі, і собаки сховані подалі від порога – тут звикли, що гість може з’явитися несподівано. До Орлівки Куликівського району всі їдуть подивитися на Варвару Сулим – місцеву довгожительку. Їй виповнилося 100 років і рівно 5 місяців.
«Ну, нащо ви заботилися?»
«Ми вам бажаємо, щоб ви ще сто років прожили!».
«Ой, Боже, ой, не хочу».
Вона маленька, в неї чорні руки від роботи і обличчя, пописане зморшками. Попри поважний вік і слабке здоров’я, довгожителька не відмовляється від хатньої роботи.
«Отак я і живу, отак я і живу».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Феноменальне зцілення: столітня бабуся з Чернігівщини подолала рак
І навіть допомагає невістці готувати їжу. Хоч, зізнається, що в сотий рік життя заслабла і кожна справа дається дуже важко.
«Не підніму чугуна, а борщ перекину».
Варвара Сулим живе вдвох із невісткою Катериною в селі. 10 років тому поховала сина Миколу, донька Галина ще жива. З невісткою тримають корову, свиней, курей і птицю. Минулого літа сторічна бабуся ще косила траву і годувала курей, сьогодні, каже, худоба її не слухається.
«Курочкам дасть, як не лежить, коли що… вже ж відер не тяга, вона негодна, але помаленьку мені допомагає. Онукам радіє, питає, коли вони поприїжджають», — розповідає невістка довгожительки Катерина Сулим.
Варвара Максимівна прожила складне життя. Батька розкуркулили і відправили в заслання, її троє менших сестричок і братів виховувалися в інтернаті. Ще зовсім молодою Варвара Максимівна познайомилася із чоловіком Олександром, обоє працювали в Чернігові у радгоспі. Жінка народила йому двох дітей. Їхнє родинне щастя обірвала Друга світова війна – її Олександра забрали на фронт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сіверянка-довгожителька за крок до світового рекорду
«Як забрали, так і забрали. До Красного мосту довела, розійшлися і все», — говорить довгожителька Варвара Сулим.
Олександр був першим і останнім коханням Варвари Максимівни. Вона більше ніколи не виходила заміж і за життя не покохала жодного чоловіка. Виховувала дітей, тримала господарство. Найбільше дякує чоловіковим батькам – вони захищали молоду вдову й оберігали її до останнього подиху.
«Я по фермах працювала, серпом не жала, льону не брала, так свекруха вдома навчить, і ото я тоді вже… щоб люди не сміялися, ні прясти, ні ткати, а тут навчила», — згадує довгожителька Варвара Сулим.
Рецепту свого довголіття бабуся довго не розповідала. Каже, і сама здивована, що прожила стільки віку.
«Працюй, працюй, працюй і все. Так і проживеш».
Працю вона вважає ліками від усіх хвороб. Зізнається, ніколи в житі не ходила до лікарів. А ще любила життя і поважала людей.
Журналіст: Яна Титенок
Оператор: Михайло Пронін