«Зберегти українське для нащадків»: дві чернігівки створили проєкт «Етноспадок» (Відео)
«Усе почалось із того, що я познайомилась з Уляною, нас об’єднала з нею волонтерська діяльність, і вона мене надихнула своїм прагненням до збереження всього українського, мені стало цікаво»,- Анжеліка Мотчана, співаторка проєкту «Етноспадок», фотографиня.
Автентичні українські строї, друковані фотографії та збереження українських традицій. Нещодавно в Чернігові стартував проєкт «Етноспадок». Його заснували дві чернігівки – місцева фотографиня Анжеліка та колекціонерка автентичного одягу Уляна.
«Переважно всі елементи одягу відшиті за зразками старовинного, тому що потрібно берегти ці вишиті сорочки для наступних поколінь, щоб бачили, що ось це рідне – це не шароварщина, а це потрібно берегти і розповідати про нього»,- Уляна Оленська, колекціонерка автентичного українського одягу, співавторка проєкту «Етноспадок».
Уляна Оленська почала колекціонувати одяг кілька років тому. Вступивши на філологічний факультет місцевого університету, дівчина придбала свою першу сорочку, тоді в неї і виникла ідея створити колекцію автентичного одягу, аби зберегти українські традиції для нащадків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Більше місяця до Нового року: лісники Чернігівщини готуються до сезону ялинок і сосен
«Я маю повністю зібраних дев’ять строїв. Обов’язковим елементом є сорочка. Для Чернігівщини притаманна додільня сорочка, тобто вона буде довга. Спідниця, горсик або керсетка, крайка – це пояс, фартух. Сорочка має виступати з-під спідниці або шарафану приблизно на 2-3 см, щоб була вишивка понизу видна, чоботи або туфлі, і головний убір – залежно від того, заміжня жінка чи ні»,- Уляна Оленська, колекціонерка автентичного українського одягу, співавторка проєкту «Етноспадок».
Також в українському жіночому строї важливу роль приділяли прикрасам.
«Доволі багата дівчина – мала дуже багато намиста. Наприклад, за низку намиста можна було тоді купити волів, це показувало статус дівчини, що вона не бідна, заможна, багата»,- Уляна Оленська, колекціонерка автентичного українського одягу, співавторка проєкту «Етноспадок».
Дівчата вже провели свій перший фотодень. Окрім звичайної фотосесії в межах проєкту, дівчата розповідають про традиції українського вбрання.
«До нас прийшла одна чудова сім’я. Ми не запускали рекламу, нічого не робили, це просто було в інстаграмі й у фейсбуці таке оголошення, що проводимо фотодень, друковані фотографії на згадку, надаємо речі в оренду, а локацією була садиба-музей Коцюбинського»,- Анжеліка Мотчана, співаторка проєкту «Етноспадок», фотографиня.
На думку засновниць проєкту, «Етноспадок» допоможе зацікавити чернігівців вивчати українське.
«У час такої великої війни треба постійно наголошувати, що наша українська культура є, вона багата, вона нам рідна, і відроджувати її, бо ми насправді багато втратили»,- Анжеліка Мотчана, співаторка проєкту «Етноспадок», фотографиня.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Журналіст Оксана Замятіна
Оператор Сергій Бутько