Культура

У Гетьманській столиці відкриють виставку (Фото)

У палаці гетьмана Кирила Розумовського в м. Батурин 19 травня представлять виставку «Григорій Орлик: видатний син видатного батька України. Повернення на Батьківщину».

Перший в історії України виставковий проект, присвячений Григорію Орлику, сину гетьмана Пилипа Орлика, який народився в Батурині в 1702 році, неперевершеному маршалу та дипломату Людовіка XV,  багаторічна діяльність якого була спрямована на реалізацію інтересів України і Франції – на здобуття свободи «козацької нації», дипломатичних і військових перемог Франції, має на меті висвітлення ролі Г. Орлика в історії України та Франції, повернення Україні пам’яті про видатного українця. Г. Орлик має стати для українців прикладом відданості Батьківщині, вірності батьківській справі, гідного служіння високим ідеалам.

Відкриття виставки для відзначення 350-ї річниці започаткування гетьманської столиці у Батурині – це гідна данина цій визначній ювілейній даті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Колекція заповідника в Батурині поповнилась ще одним експонатом

Виставка постійно діятиме в палаці гетьмана Кирила Розумовського. Гетьманування Кирила Григоровича збіглося за часом з активною діяльністю Г. Орлика у Франції на благо «козацької нації», а палац у Батурині – це єдиний збережений гетьманський палац на теренах України, де історично справедливо представити видатного сина видатного гетьмана України.

Концепція виставки побудована на основі наукового дослідження Ірини Дмитришин «Григорій Орлик, або Козацька нація у французькій дипломатії» й об’єднує шість розділів:

І. Народження та формування. Україна. Батурин. 1702 – 1709 рр. Розкриває формування любові до України й українського народу в колі батьків, хрещеного батька гетьмана Івана Мазепи та козацької старшини. Особливим експонатом є кахля з гербом Орликів, виявлена під час археологічних досліджень садиби Пилипа Орлика в Батурині у 2018 р.Довідка про народження Григорія Орлика

ІІ. Гідний син великого Батька. 1709 — 1736 рр. Надає інформацію про життя Г. Орлика в еміграції, навчання, військово-політичну кар’єру. Розкриває дипломатичну діяльність Г. Орлика на службі  Франції, його роль у справі обрання Станіслава Лещинського королем Польщі в 1733 р. і постійну дієву турботу про долю України.

ІІІ. Син Батька «Козацької нації». 1736 — 1757 рр. Показує цінність дипломатичної діяльності Г. Орлика для України, забезпечення ним постійної присутності «української карти» в комбінаціях французької закордонної політики та формування серед державних діячів Франції розуміння «ярма», під яким стогне «козацька нація».

ІV. Семилітня війна. Смерть за Францію. 1756 — 1759 рр. Розкриває відданість Г. Орлика у Франції, яка стала його другою Батьківщиною, його значні військові звитяги, що проявились у ході Семилітньої війни (1756-1763 рр.) між Великою Британією і Прусією, з одного боку, та Австрією, Росією і Францією – з другого. У битві під Бергеном Григорія було тяжко поранено. 23 листопада 1759 р. він помер.

 Шпага. Франція. XVIII ст.V. Особисте життя Григорія Орлика. Розкриває турботу Г. Орлика про своїх рідних і стосунки з матір’ю. У 1747 р. одружується з Луїзою Єленою Лє Брен де Дентевіль, донькою французького аристократа Гійома Лє Брена. У шлюбному контракті Г. Орлика іменовано: «Син Батька козацької нації». Подружжя оселилося в замку Дентевіль.

 VІ. Збережена пам’ять. Представляє, де і ким збережена пам’ять про Г. Орлика, та формує розуміння, наскільки це важливо, розкриває зусилля видатних українців щодо повернення цієї пам’яті українцям і до України, спонукає до потреби увіковічення пам’яті про Г. Орлика в Україні та Франції. І шлях «повернення» Г. Орлика розпочинається з Батурина.

Замок Дентевіль (Франція)

Ядром виставки є оригінальні експонати, передані «Гетьманській столиці» Іриною Дмитришин, придбані меценатом проекту Євгеном Суром у Франції, виявлені в ході наукових археологічних досліджень (розкопок) пам’яток на території м. Батурин Національним університетом «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка, надані на експонування Львівським історичним музеєм (директор Роман Чмелик) і Чернігівським обласним історичним музеєм імені Василя Тарновського (директор Сергій Лаєвський).

Виставка діятиме постійно в палаці гетьмана Кирила Розумовського і нашими спільними зусиллями наповнюватиметься музейними предметами.

Проект «Григорій Орлик: видатний син видатного батька України.

Повернення на Батьківщину» реалізований  завдяки:

Євгену Суру – меценату проекту

Ірині Дмитришин (Франція, м. Париж) – завідувачу кафедри українських студій  Інституту Східних мов та цивілізацій, науковому керівнику проекту

Олегу Шамшуру – послу України у Франції

Роману Чмелику – директору Львівського історичного музею та  колективу музею

Сергію Лаєвському – директору Чернігівського обласного історичного музею імені В.В Тарновського та  колективу музею

Валерію Глущуку (Естонія, м.Таллін) – засновнику Музею лицарських і королівських орденів в м. Таллінн

Дизайн-проект і художнє оформлення – «Майстерня музейних проектів Олександра Антонця», м. Суми

Автори виставки – Реброва Наталія, Дробязко Наталія

Ще статті по темі

Back to top button