Об’єднання громад – ключова умова децентралізації, – Валерій Давиденко ЧL

Давиденко Валерій

У країні має бути чіткий розподіл повноважень центру та місцевого самоврядування. Центр має опікуватися обороною, зовнішньою політикою, безпекою. Натомість цінності європейського самоврядування – це робочі місця, якісна освіта, соціальний захист, економічна самодостатність. І вони мають прищеплюватися в Україні на місцевому рівні. Про це ідеться у статті народного депутата від Чернігівщини Валерія Давиденка.

Він вважає, що посилення повноважень громад має відбутися насамперед на бюджетному рівні. «Гроші громад мають працювати на потреби людей і розвиток територій. Податки мають лишатися громаді, і вона на них буде розвиватися. Місцеві ради повинні реально впливати на розвиток своїх територій. Тоді люди, відчують зміни і усвідомлять власну громадянську відповідальність», – наголосив Давиденко.

Він вважає принципово важливим те, що громади отримають додаткові фінансові ресурси. «Відповідно до змін у Бюджетному кодексі вже на першому етапі реформування це буде 60% податку на доходи фізичних осіб, акцизний податок з реалізації підакцизних товарів, податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, податок на майно, єдиний податок, 25% екологічного податку. А далі практично всі кошти, що заробляє громада мають залишатися на місцях», – говорить народний депутат.

Він переконаний, що у громаді мають залишатися максимальна частина фінансового ресурсу для задоволення потреб краю. «Треба облишити у минулому нікому не потрібні перегони коштів за напрямком «регіон-центр-регіон». Адже це – інструмент корупції та зловживань. Об’єднані територіальні громади можуть розраховувати на державну фінансову підтримку. Зокрема, у Державному фонді регіонального розвитку передбачено 3 млрд гривень, на соціально-економічний розвиток регіонів виділено 1,94 млрд, субвенція на підтримку інфраструктурних проектів об’єднаних територіальних громад складає 1 млрд», – говорить Давиденко.

За його словами, вже цього року громади можуть отримати субвенцію для модернізації інфраструктури об’єднаної територіальної громади, нове будівництво, реконструкцію, капремонт об’єктів комунальної інфраструктури.

Давиденко вважає, що аби ці проекти стали реальністю, необхідне об’єднання громад. «Це – ключова умова реформи. Потрібно обрати компетентні ради та призначити кваліфіковані виконкоми. Якщо сім сільрад об’єднаються в одну громаду, то замість семи безправних адміністративних структур буде одна – потужна і з реальними повноваженнями. А це – економічний розвиток і нові робочі місця», – говорить депутат.

На думку Давиденка, добровільне об’єднання територіальних громад та обрання ними органів самоврядування – значно ефективніший механізм, аніж насаджені зверху державні адміністрації. «Об’єднані громади самостійно зможуть визначати розвиток та утримання інфраструктури, забудову та благоустрій територій, визначати діяльність соціальної сфери, охорони здоров’я, середньої, дошкільної та позашкільної освіти, системи правопорядку», – вважає він.

Давиденко визнає, що ідея реформи місцевого самоврядування має чимало опонентів. «Це – як кістка в горлі нинішніх посадовців районної виконавчої вертикалі. Вони звикли служити керівнику, який їх призначив, ігноруючи побажання громад. Із запровадженням реформи вони не впливатимуть на розподіл коштів об’єднаних громад. Реформа викреслить цих діячів, як клас, і поверне державу обличчям до людей.

Об’єднані громади матимуть усі механізми, аби якісно забезпечити людей послугами. Ідеться про виплату пенсій та субсидій, забезпечення пільг, контроль санітарного та епізоотичного стану, реєстрацію актів цивільного стану. Державні субвенції – медичну й освітянську – розподілятиме громада. Кошти Фонду регіонального розвитку можна буде реалізовувати на проекти громади», – наголошує Валерій Давиденко.

Загалом, за його словами, об’єднані територіальні громади отримують весь спектр повноважень, які сьогодні мають міста обласного значення. Таким чином, розподіл повноважень – один із головних принципів децентралізації, відповідно до якого, найбільше повноважень матимуть органи місцевого самоврядування, тобто ті, що є найближчими до людей.

загрузка...

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register