На чернігівському пляжі бачили змію: як поводитися під час зустрічі з плазуном
Днями в соцмережі була оприлюднена фотографія, що в Чернігові на пляжі «Золотий берег» бачили змію, яка збентежила пляжників. Дехто навіть запанікував, що плазун може бути отрутним і потенційно становити загрозу для людей і тварин.
Попри те, що вересень добігає кінця, на вулиці зберігається тепла погода і земноводні почуваютьсядоволі комфортно.
Так склалося, що люди плазунів здебільшого недолюблюють і бояться. Між тим, чернігівський зоологОлександр Федун запевняє, що під час зустрічі зі зміями панікувати не варто, тим паче, не треба їх вбивати. До того ж, на Чернігівщині отрутною є тільки гадюка звичайна, яка, до речі, сама боїться людей, адже плазунам страх притаманний.
«Отрутні залози гадюці потрібні, щоб добувати їжу, але вона може з їх допомогою захиститися від якогось нападника, наприклад, людини.
Нині зі зрозумілих причин до лісу ходить мало людей. А гадюки – це здебільшого лісові види. Хоча є приклади, що вони трапляються в місті. Були випадки, коли в Чернігові на Подусівці та в районі Масанів гадюки кусали жінок. Наразі це нечасті випадки.
А в лісі чи за містом треба бути обережними. Трава в такій місцевості зазвичай висока, то особливо вранці вони виповзають на стежки, чи якусь поверхню, що височіє над рівнем землі, наприклад пеньки. Так вони гріються. Їхні тіла акумулюють тепло і потім вони починають рухатися. Тож треба бути обережними в таких місцях, які прогріваються сонцем, особливо вранці. Але це тільки, коли йдеться про гадюк. Вужі – безпечні, бо не є отрутними.
Також у нашій місцевості водиться така змія, як мідянка. І всі чомусь вважають, що ця змія отрутна. Так от, кажу, що мідянка – неотрутна і вбивати її не треба. До того ж, мідянка занесена до Червоної книги України», – наголошує зоолог.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Людські рештки та фрагменти кераміки: археолог розповів про знахідки в курганах за межами стародавнього Чернігова
Та якщо трапилася прикрість і гадюка таки вкусила, медики радять діяти за чітким алгоритмом:
По-перше, потерпілого треба заспокоїти та перевести в лежаче положення, заборонити рухатися самостійно. Рекомендується зняти з рук каблучки, годинник та інші предмети, видалення яких може бути ускладненим через збільшення набряку.
По-друге, рану треба обережно вимити, прикрити стерильною марлею, іммобілізувати кінцівку та тримати більш-менш на рівні серця. Відсмоктування, розрізання та будь-які інші маніпуляції в ділянці рани – шкідливі.
По-третє, не рекомендується накладати тісні пов’язки з еластичного бинта або створювати будь-який тиск навколо укусу. Це не запобігає входженню отрути в системний кровообіг, але може посилити набряк, біль і рабдоміоліз.
Безумовно, постраждалого якомога скоріше треба доставити до лікувального закладу.
Олександр Федун наголошує, що не помітити гадюку доволі важко.
«Вони можуть бути схожими на вужів, але вуж вузький і довгий, а гадюка – коротка і товста. Гадюка завдовжки може бути щонайбільше 60 сантиметрів. І у гадюки короткий хвіст. Верхні губні щитки в гадюки білі, а вуж повністю темний. І у вужа, звісно, є жовті цятки на тім’ї.
Гадюки можуть бути кількох забарвлень – повністю чорні, можуть бути сірі з темно-сірими ромбиками на спині (це класичне забарвлення гадюки). І можуть бути коричневими із темно-коричневими ромбиками на спині», – пояснює фахівець.
На фото із «Золотого берега» – вуж, тобто неотрутний плазун. Але у будь-якому разі при зустрічі зі зміями краще віддалятися від них. Не варто намагатися ловити або взаємодіяти з цими плазунами, оскільки це може бути небезпечним для здоров’я.
Ірина Осташко
Фото – Володимир Олексієнко