Невідомі факти Голокосту на Чернігівщині зібрали в історичному музеї (Фото)
У переддень Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту у Військово-історичному музеї зібралися представники єврейської громади області, очевидці трагедії, науковці та небайдужа громадськість, щоб узяти участь у відкритті тематичної фотодокументальної виставки «Пом’яни, Господи, жертв катастрофи і героїв її… Що йдеш в останню путь – не кажи!».
Про це ЧЕline повідомили у Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації.
– Назва виставки поєднує в собі рядки з поминальної молитви жертв Голокосту «Ізкору» та вірша в’язня Вільнюського гетто поета Хірша Гліка, що пізніше став гімном єврейських партизан, – розповіла співробітник історичного музею Вікторія Мудрицька.
Експозиція розповідає про ізольовані частини міст – гетто, які під час окупації формувались і на Поліссі. Ці території відводилися для тимчасового проживання євреїв та слугували своєрідними «проміжними зонами» на шляху людей до знищення.
На території Чернігівщини, що перебувала під час нацистської окупації в зоні військової адміністрації, єврейське населення почали вбивати одразу після захоплення області. Існували лише тимчасові гетто відкритого типу (не огороджені квартали), де люди очікували на вирок. Найбільш відомі з них у Сновську (вересень-листопад 1941 року) та у Прилуках (вересень-жовтень1941 року – 20 травня 1942 року).
Про страшні події минулого присутнім розповіли очевидці трагедії – малолітні в’язні. Яків Сокольський, який разом із сім’єю перебував у Холминській в’язниці, дивом залишився живий. Саме дослідженню цієї теми він присвятив свою працю «Книга пам’яті євреїв Чернігівщини, які загинули в роки Другої світової війни». Його доробок також представлений на виставці.
Експозиція зібрала унікальні документи, спогади, листи та фотографії в’язнів гетто, що презентуються широкому загалу вперше. Вони надані як державними установами та закладами культури, так і приватними особами.
Усі охочі поринути в історію Катастрофи можуть відвідати виставку, розраховану на дорослу аудиторію, до 26 лютого.