Суспільство

Від значних штрафів – до в’язниці: посилено відповідальність за незаконну рубку дерев

Законотворці посилили відповідальність за незаконну вирубку дерев, суттєво збільшивши штрафи для «чорних лісорубів». У двадцять разів збільшено відповідальність для тих осіб, які шляхом нелегальної рубки завдають суттєвої шкоди державі. А за переміщення через митний кордон України нелегальної лісопродукції можна сісти до в’язниці на три-п’ять років.

6 вересня 2018 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів і запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів». Закон набуде чинності з 1 січня 2019 року. Так, згідно з ним, суттєво збільшено відповідальність за незаконні рубки дерев.

Якщо раніше за зрубане дерево в лісі можна було відбутися штрафом у розмірі 85-170 гривень (5-10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян), то після набуття чинності Закону доведеться викласти від 255 до 510 гривень (15-30 неоподаткованих мінімумів доходів громадян). Що стосується посадових осіб, то раніше сума штрафів становила від 119 до 204 гривень (7-12 неоподаткованих мінімумів доходів громадян) штрафу, після набуття чинності становитиме від 1 275 до 2 550 гривень (75-150 неоподаткованих мінімумів доходів громадян).

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Городнянський детектив: лісівники борються з рейдерами

Також вводиться кримінальна відповідальність за переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних і рідкісних порід дерев, лісоматеріалів необроблених, а також інших лісоматеріалів, заборонених до вивезення за межі митної території України. Такі незаконні дії каратимуться позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Якщо особа вчинить такі протизаконні дії знову або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням влади чи службового становища, або у великому розмірі, то такі дії каратимуться позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років і з конфіскацією майна.

Якщо ж такі незаконні дії вчинятимуться організованою групою чи в особливо великому розмірі, то за це передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Збільшено відповідальність за незаконну порубку лісу, що заподіяла істотної шкоди державі. Раніше «чорні лісоруби» могли відбутися штрафом від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, арештом до 6 місяців чи обмеженням/позбавленням волі до 3 років (залежно від заподіяних збитків). За новим законодавством штраф становитиме від 1000 до 1500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, арештом до 6 місяців чи обмеженням/позбавленням волі до 3 років (залежно від заподіяних збитків).

У разі, якщо такі незаконні дії будуть вчинені у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах – вони каратимуться штрафом від тисячі п’ятисот  до двох тисяч  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

Якщо незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання та збут лісу спричинили тяжкі наслідки, то за це передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.

Також законом встановлюється обмеження внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених у розмірі 25 мільйонів кубічних метрів на рік.

Водночас уряду доручено розробити комплексну програму відновлення лісового фонду України та визначити першочергові обсяги робіт щодо відновлення лісів і лісорозведення, охорони лісів від пожеж, захисту від шкідників і хвороб, інших лісогосподарських заходів.

За інформацією ДП «Ніжинське лісове господарство»

Ще статті по темі

Back to top button