Фахівці порадили чернігівцям, як вберегтися від ботулізму
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2021/05/fa3f31c4aa469f8ee3ea83b2496c9d5d-e1621409188888.jpg)
Минулого тижня на ЧЕline була інформація про випадки захворювання чернігівців на ботулізм, до того ж, на жаль, із смертельними наслідками.
До речі, особливої гостроти ця проблема набуває в теплу пору року.
«Ботулізм – це гостра токсикоінфекція. Збудники ботулізму досить поширені в природі та виявляються в кишечнику домашніх і диких тварин, водоплавних птахів, риб. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишечника тварин, птахів, риб, можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму. Наявність ботулотоксину в харчових продуктах не можна виявити візуально», – повідомили в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Чернігівській області.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ще один житель Чернігівщини помер від ботулізму
За словами фахівців, найпоширеніші шляхи зараження: в’ялена річкова риба домашнього приготування; консерви домашнього приготування, копчена, в’ялена м’ясна та рибна продукція – особливо небезпечні; запечена на природі картопля у фользі (спори збудника потрапляють через контакт із ґрунтом); необроблені рани на природі (спори збудника потрапляють через воду та контакт із ґрунтом); ковбаси і копченості у вакуумній упаковці.
Перші ознаки захворювання на ботулізм після вживання заражених цим збудником продуктів виявляються від кількох годин до 2-3 днів. Це біль у животі, нудота, блювання; сильна слабкість у всьому тілі, головний біль, запаморочення, безсоння; порушення гостроти зору (двоїння предметів, туман); сухість у роті, зміна тембру голосу, біль під час ковтання; порушення дихання, відчуття браку повітря.
У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря і в жодному разі не займатися самолікуванням.
Із метою профілактики виникнення хвороби фахівці радять дотримуватись таких рекомендацій: щойно впійману рибу негайно охолоджують або заморожують, перед засолюванням її необхідно обережно випатрати, щоб не порушити цілісності кишкового тракту та не забруднити м’язи його вмістом; засолювання риби проводити тільки в охолодженому стані, за температури не вище як +4°C. Необхідно дотримуватися технології приготування, оскільки при концентрації кухонної солі більше ніж 10% припиняється виділення ботулотоксину; ретельно промивати та просушувати овочі, особливо гриби, перед консервуванням, дотримуватися температурного режиму при виготовленні консервів; не їсти консерви з бомбажем або за підозри на недоброякісність; продукти, які швидко псуються, зберігати тільки в холодильнику й обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації; ретельно проварювати, тушкувати та просмажувати харчові продукти безпосередньо перед вживанням; при приготуванні їжі користуватись окремим інвентарем (ножі, дошки) для обробки сирих і варених продуктів; не купувати продукти харчування на стихійних ринках.
«Пам’ятайте: хворобі легше запобігти, ніж її лікувати. Тож ретельно стежте за якістю продуктів, які споживаєте ви та ваші родини!», – кажуть у ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv