Люди: секрети виховання гросмейстерів від Юрія Стражника
Сьогодні, 20 липня, відзначається Всесвітній день шахів. Як відомо, шахи – це стратегічна гра, що поєднує в собі елементи мистецтва (уяви), науки (логічно-точний розрахунок) і спорту.
Шахи мають виховне значення: сприяють розвитку концентрації уваги, вмінню долати труднощі та планувати власні дії, логічно мислити. Оскільки у грі в шахи виявляються особливості людської особистості, їх використовують як модель для наукових досліджень упсихологіїтапедагогіці. Їх також застосовують для моделювання систем штучного інтелекту.
Як виховати майстрів спорту, чемпіонів України та справжніх гросмейстерів, знає директор Ніжинської шахової школи Юрій Стражник.
«У кожного тренера, звісно, є якісь там маленькі секретики. Головне – знайти здібну дитину і зацікавити її шахами. Аби їй було цікаво, щоб вона усвідомлювала те, що робить, щоб працювала самостійно, а не лише з тренером.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Люди: З пожежників – у патрульні: робочі будні охоронців порядку
Якщо з’являються якісь успіхи, якісь перемоги, то й цікавість у дитини росте.
Казочки про шахи розповідаємо, аби дитині було цікаво. Розказуємо, звідки взялися шахи, чому ця фігура називається «кінь» або «тура», якусь легенду про появу самої гри. Про історичний розвиток шахів розказуємо вже дорослішим діткам. А малечі – все в ігровій формі.
Найголовніший елемент – це, звичайно, гра, організація змагань, аби було видно результат.
Шахи, як і інші види спорту, доволі жорстокі. Якщо ти починаєш програвати, то треба знайти в собі сили, аби виконати роботу над помилками і рухатися далі. Якщо є характер і так звана спортивна злість – жага до перемоги більша», – пояснює Юрій Борисович.
Сам же Юрій Стражник захопився шахами з раннього дитинства, хоча тоді й не думав, що пов’яже з ними своє життя.
«Грати в шахи мене навчив батько, десь років із 3-4. Він у мене захоплювався цією грою і його друзі, тому в нас вдома була така собі «шахова атмосфера». Однак тоді я, звісно, не думав, що це буде великою частиною мого життя.
Я почав придивлятися до цієї гри, зацікавився, так і став шахістом.
У 80-х роках я декілька разів ставав чемпіоном області з шахів за листуванням, у 1978 році – чемпіоном області серед учнів ПТУ, у 1998 році – чемпіоном Ніжина, а загалом – кандидат у майстри спорту з шахів.
Як прийшов з армії, у 1985 році, почав працювати тренером з шахів у Ніжинській ДЮСШ, а з 2004 року у нас була створена окрема дитячо-юнацька спортивна шахова школа і я став директором та тренером», – згадує Юрій Борисович.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Люди: рецепт щасливого батьківства від родини Жукових
Зараз у Ніжинській шаховій школі працюють 5 тренерів і займаються 242 дитини. Торік школі виповнилося 15 років,із цього приводу був влаштований величезний турнір, у якому взяли участь майже 200 спортсменів із чотирьох областей.
«Ми домовилися із загальноосвітньою школою №15, у приміщенні якої ми розташовуємося, що гратимемо в спортивному залі, бо явно учасників було більше ніж 100.Загалом участь у турнірі взяли майже вдвічі більше гравців ніж планувалося.
Турнір вийшов дуже сильний, особливо «open», за складом – і майстри спорту грали, і багато кандидатів.
Діти грають, діти отримують задоволення і дорослі учасники грають одночасно зі здібними дітьми. Обмін досвідом, обмін враженнями, спілкування», – розповідає шахіст.
Дітей на навчання чекають з 6 років, але, як каже Юрій Стражник, є винятки, якщо дитина дуже здібна. Зокрема, сам директор виховав кількох чемпіонів. Його учень Володимир Ісмайлов – багаторазовий чемпіон області у своїх вікових категоріях, переможець та призер Всеукраїнських та міжнародних змагань, неодноразовий учасник чемпіонатів України, де двічі посідав четверте місце. І у 2009 році він виконав норматив кандидата у майстри спорту. Вперше Володимир став чемпіоном області у 2005 році.
«Зараз є дуже здібний учень Олександр Кулепестін, 1 розряд, у 2016 році він був бронзовим призером чемпіонату України у віковій категорії до 8 років у Чорноморську. Він також неодноразовий чемпіон області, переможець та призер багатьох Всеукраїнських та міжнародних турнірів»,– розказує Стражник.
Також, тренер згадує, що у різні роки чемпіонами та призерами області були першорозрядники, його вихованці: Надія Стражник, фіналістка Чемпіонату України 2000 року серед дівчат до 12 років, Олег Сіренко, Данііл Малашич, Анастасія Шеверда.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Люди: музичне життя та мальдівські пригоди чернігівця Артура Атрощенка
Директор шахової школи зазначив, що один із їхніх вихованців став у 2019 році першим майстром спорту України з шахів у Ніжині. Це Володимир Михальський, його тренер – Федір Філімонов.
«У 2004 році у нас був чемпіон України в категорії до 12 років – Денис Харченко, його тренер – батько, Володимир Харченко теж працює в нашій школі. Це єдиний чемпіон України з Ніжина. Взагалі, Ніжин – шахове місто. У нас є хороші шахісти, які постійно конкурують на обласній арені. Це і Микола Кожем’яко, Денис Стеценко, Ігор Рудик та інші. Вони постійно грають в обласних змаганнях і доволі успішно», – розповідає Юрій Борисович.
Водночас він наголошує, що в таких маленьких містах, як Ніжин, загальний середній рівень шахів дещо нижчий, ніж у великих містах, де більш розвинені шахи, є більш сильні шахісти: майстри, гросмейстери.
«Багато здібних учнів. Єдина проблема: коли талановита дитина досягає якихось успіхів у шахах, вона після закінчення загальноосвітньої школи не залишається в місті, а їде на навчання до іншого.
Я пам’ятаю, у моєму дитинстві – «весь Ніжин» грав у шахи. Були команди сильних шахістів фактично на кожному підприємстві. І раніше у дворах не в карти грали, а у шахи.
Потрібно відроджувати культуру шахів. Дуже приємно, коли колишні наші вихованці, маючи вже свої родини, приводять займатися шахами своїх дітей», – каже Стражник.
Також директор розказав і про одного з тренерів, що викладає у Ніжинській шаховій школі.
«Один із наших тренерів, Сергій Іващенко, найстарший за віком, можна сказати, ініціатор створення нашої шахової школи. Окрім того, він автор одного з перших на той час шахових підручників подібної тематики «Збірник шахових комбінацій». Цією книжкою користувалися дуже багато українських і не тільки юних шахістів, які потім стали майстрами спорту та гросмейстерами. І зараз збірник не втратив своєї актуальності», – з гордістю зазначає він.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv