Люди

Модні іграшки та декор: чернігівська майстриня Антоніна Пустовойт виготовляє сучасні речі

Війна пробудила в українців бажання мати речі чи декор у патріотичному стилі чи у жовто-блакитних кольорах. Все це можна купити, бо пропозицій нині на будь-який смак і гаманець, а можна зробити власноруч.  

Зокрема багато хто нині доповнює свій щоденний чи святковий образ крайкою — паском із візерунком, який можна носити як пояс для джинсів. Ним можна оздобити сорочку чи краї одягу. Адже назва цього елементу декору походить від слова «край». 

У Чернігові є майстри і майстрині, які вміють ткати крайки і охоче навчають цій справі інших. Це зокрема Антоніна Пустовойт. Вона каже, що крайку можна зіткати навіть на простому переносному ткацькому станку — бердечку. 

«До повномасштабного вторгнення у нас була студія ткацтва, в якій займалися діти. Нині ж ми контактуємо тільки дистанційно. Але ткацтво популяризуємо. Плестимемо пасок із візерунком, який називається крайка. Взагалі його використовують як декор, можна носити як пояс для джинсів. Можна крайкою оздобити сорочку. Адже вона також передбачає оздоблення країв одягу, від слова «край». 

Виготовляючи крайки, можна використовувати різні візерунки. Косу – символ водойми, елементи Сонця та інших стихій. І кольори, відповідно, також можна використовувати різні. Зокрема, для вишиванки раніше робили гарний святковий пояс – червоно-зелений. 

Нині використовуємо жовто-блакитні кольори, бо треба, щоб виріб був модним», – у коментарі для ЧЕЛАЙН зазначила Антоніна Пустовойт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зірка серіалу «Пес» у Чернігові проведе благодійний захід

Вона також розповіла, що в Чернігівському обласному центрі народної творчості є ткацький станок, у який за тиждень до повномасштабного вторгнення заправили нитки. Збиралися ткати рушник. Але справа заглухла через воєнні дії. Та нині, коли на Чернігівщині тихо, майстри не втрачають нагоди відточувати вміння. 

«Самі вчимося багатьох речей, опановуємо багато візерунків, працюємо з кольорами. Я щодня вчуся, вдосконалюю знання. Адже наша спадщина – неосяжна і безмежна! Можливо, є майстрині, які вже років у 60 багато чого вміють, а ми ще вчимося. А найкраще – ми вчимося разом із дітьми. Вивчаємо, що який колір символізує. До речі, я взагалі чорний не люблю. Але з чорним кольором пасок виходить чіткіший», – розповіла Антоніна Пустовойт. 

За словами майстрині, сплести собі модний поясок на бердечці під силу кожному, адже це завдання, як кажуть, без зірочки. 

«Тільки найпростіші операції. Робота за цим станком нескладна – потрібно тільки як годиться піднімати й опускати плетиво», – сказала майстриня. 

До речі, згідно з її прогнозом, щоб виготовити короткий поясок, вистачить години часу, на довший знадобиться дві. Знову ж таки, все залежить від швидкості того, хто працює.

До речі, Антоніна Пустовойт розповіла, що світ ткацтва для неї відкрив Олег Ярошенко.

«Він напрацьовував студію, займався ткацтвом. І нині це робив би, але сам – у ЗСУ. Пан Олег і навчив ткати. Тепер передав цю справу мені. Я ходила до нього на курси, навчалася. А взагалі я в рукоділлі 10 років – шила лялечки. Одні з останніх робіт «бойові гусаки», – повідомила пані Антоніна.

Ірина Осташко

Ще статті по темі

Back to top button