Квартирні афери в Чернігові: далекобійники з ОLX та місця загального користування в новобудовах (Відео)
Там, де є гроші, там є і афери. А нерухомість — це галузь, де цих грошей вдосталь. За словами фахівців, найбільш спокуслива здобич для аферистів — так звані незахищені верстви населення, соціально вразливі: пенсіонери, люди що випивають, вживають наркотики тощо. Нещодавно з’явились пропозиції і для тих, хто хоче зекономити, — об’яви про продаж або оренду на ОLХ.
«З’являються об’яви, що здають квартиру нижче ринкових цін. Представляються людьми, що працюють в інших містах, але просять якусь суму перерахувати на картку, щоб він задарма не їхав. На жаль, люди йдуть на це», — розповідає Михайло Бранд, голова чернігівського міського відділення асоціації спеціалістів з нерухомості України, директор агенції «Квартирне питання».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Розводи»: на які афери ведуться чернігівці
Окрім цього, особливу небезпеку може становити продаж за довіреністю або через неблагополучних посередників. Завжди краще мати справу з перевіреним ріелтором чи нотаріусом.
«Перевіряти довіреності, якщо угода за довіреністю. Не заключати ніколи договорів на вулиці, в під’їзді. Обов’язково у професіонала, у ріелтора повинен бути свій офіс», — наголошує Михайло Бранд, голова чернігівського міського відділення асоціації спеціалістів з нерухомості України, директор агенції «Квартирне питання».
Обов’язково слід перевіряти оплату комунальних платежів. Наприклад, траплялися випадки, коли виникали борги на 50 тисяч і більше. Щодо новобудов, то тут юристи акцентують: так звані договори передоплати чи інвестицій в будівництво це така собі лотерея.
«Якщо товариство це не виконує свої зобов’язання, то у вас механізмів якимось чином примусити їх практично немає. Ви можете отримати судове рішення, стягнути кошти. Але у них, як правило, на балансі нічого немає, або статутний фонд мінімальний, або ще щось», — зазначає Олексій Кінебас, юрист.
Натомість у поліції повідомляють, що більшість квартирних афер підпадає під статтю «шахрайство».
«Щодо афер з нерухомістю, то дії зловмисників підпадають під статтю «шахрайство». Якщо людина отримала житло шляхом обману, то покарання починається зі штрафу до обмеження волі до трьох років. Якщо вчинив правопорушення вдруге, за змовою осіб і на значну суму, то суд може позбавити волі до трьох років», — говорить Юлія Ковтун, речник ГУНП в Чернігівській області.
Загалом у юристів практика розплутування квартирних афер явище не дуже поширене. Проте для тих, хто в них потрапив, ця тема досить болюча, адже часто люди вкладають у нерухомість останні збереження.
Журналіст Олег Дешура
Оператор Дмитро Дриганов
Десять практичних порад покупцям нерухомості на вторинному ринку житла. Не треба бути юристом щоб слідувати їм. Кожний пункт-це чиїсь реальні помилки, не повторюйте їх.
1) Ви повинні встановити особистий контакт з продавцями нерухомості, провести самостійно з ними перемови, з’ясувати мотиви та наміри їх дій, проявити цікавість до подальшої долі продавця, завжди ставте під сумнів майбутню угоду у разі, якщо ріелтори чи треті особи перешкоджатимуть Вам у цьому, або ж вказуватимуть не неможливість Вашого побажання з різних на те причин.
2) Обов’язково вступайте у спілкування з сусідами, консьєржами, представниками ОСББ, житлових кооперативів, іншими третіми, сторонніми особами, що можуть Вам підтвердити особу продавця та розповісти про історію квартири та зміну її власників.
3) Перебуваючи в квартирі, звертайте увагу на побут її власників, їх особисті речі, їх приналежність господарям, зробіть власні висновки щодо психологічного та фізичного стану продавців.
4) Поставтесь з посиленою увагою до запропонованих Вам квартир, які знаходяться в занедбаному, засміченому стані, без мебель, з ознаками довготривалої відсутності господарів, або ж підготовлені до ремонту, пояснення ріелторів з цього приводу ігноруйте, встановлюйте причини такого «господарювання» власників самостійно.
5) Власник-одинак, продавець порожньої квартири без ремонту, (незалежно від віку та статі) завжди повинен викликати у Вас сумніви, з цього приводу Вам можуть надати десятки пояснень, але власне це і є та найбільш поширена платформа на якій побудовані шахрайські дії з нерухомістю на вторинному ринку житла.
6) Завжди майте час (три доби як мінімум) на вивчення Вами та Вашими представниками документів, що підтверджують право власності та встановлюють особу продавця, якщо з різних причин продавець чи його представник обмежує Вас у цьому-відмовляйтесь від угоди.
7) Ви покупець і Ви в праві наполягати на виборі нотаріуса за Вашим побажанням, скористайтесь цим, зверніться до нотаріуса з числа Вам знайомих, чи з кола знайомих Ваших друзів, близьких, або ж обраного Вами на власний розсуд та з власних міркувань.
8) Залучайте до укладання угоди купівлі-продажу нерухомості третіх осіб з числа адвокатів, юристів за Вашим уподобанням та власним вибором, скористайтесь юридичною допомогою сторони, що не заінтересована в угоді купівлі-продажу обраного Вами об’єкту нерухомості, навіть у випадку коли ріелтор працює від Вас, підшукуючи Вам житло чи іншу нерухомість.
9) Наполягайте на присутності у нотаріуса при укладанні угоди купівлі-продажу саме продавця, власника нерухомості, а у разі його відсутності з різних причин-ставте під сумнів повноваження його представника за дорученням. І в такому випадку докладайте вже власних зусиль для з’ясування подібних обставин.
10) І головне, запам’ятайте: Ви «не обрані» і це не «лотерея» квартир на ринку нерухомості з шаленими знижками не буває, а якщо і є, то тільки у шахраїв, тому квапитися у цьому питанні зовсім не потрібно.
Юридичне об’єднання «Афера.Стоп». Сторінка у фейсбук «Афера.Стоп». «Афера в деталях»