Легенда про губернатора: чи можна вірити народним міфам про Чернігів (Відео)
Чернігів – місто легенд. Легенди та церкви – головні візитівки туристичного Чернігова. Одне з найдавніших міст України справді за сприяння істориків останні десятиліття обросло цікавими та загадковими легендами, про які чули багато містян.
— Я легенди тільки знаю медичні і більше ніяких.
— Про князя Чорного, ну, потім про губернатора …
— Ні. Вибачайте. Не знаю.
— Знаю, але не хочу говорити.
Проте залишається питання, чи відповідають ці розповіді для туристів дійсності. За словами істориків, більшість легенд – це чутки та народні розповіді, що видозмінювались і передавались із покоління в покоління.
«Загалом 90% легенд, переказів, міфів про Чернігів – це вигадки. Наприклад, що гармати на Валу подаровані Петром 1. Це неправда. Там гармати чернігівського гарнізону», — зазначає історик Олександр Бондар.
«Мета легенди – пояснити те, чого не можна пояснити. Пояснити якимось містичним способом», — додає історик Олександр Бондар.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Чернігівщину прилітали інопланетяни: сільська легенда
Зазвичай легенда бере за основу реальні історичні персонажі чи факти і трохи їх видозмінює. Тому й для більшості чернігівців це лише вигадка.
— Ні. Це все-таки народна творчість.
— Якщо існує легенда, то це велике щастя, адже можна у щось вірити.
Проте, як зазначають фахівці, є перекази, що насправді є історичними фактами. Наприклад, про масові розстріли в підвалах будівлі сучасного історичного факультету.
Журналіст Олег Дешура
Оператор Дмитро Дриганов