Реконструкція чернігівського Евересту: які таємниці приховані під бруківкою Красної площі (Відео)

Красна площа – місце з неабиякою історією. Кожен чернігівець тут бував неодноразово, але мало хто знає, що в цю мить він перебував на найвищій точці міста. Історики стверджують, що саме з розташуванням, а не кольором і красою пов’язана її назва.

«Насправді за етимологією – це найвища точка. Красна гора, Красний Колядин, село Красне в нас є. Усі вони розташовані на найвищих точках. І міські ворота називалися Красні. Була вулиця Красна. Від «Буби» до істфаку – це вулиця Красна була в 18-19 ст. На картах 20-х років вона підписана як Червона площа. Але це часи українізації, коли люди не розуміли значення «красна». Вони говорили, що Красна, як у Москві, і підписали як більшовицьку назву», – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Чернігівського історичного музею ім. В. Тарновського Олександр Бондар.

В історичному центрі Чернігова навіть знімали фільми. Так площа потрапила в кадри білоруського фільму «Робота для справжніх чоловіків».

Наразі влада міста планує реконструювати головну площу Чернігова та перекласти клінкер. Інформація про роботи вже викладена на офіційному сайті муніципалітету. Проте в міській раді з цього приводу коментарів не дають. Кажуть, поки не готова проектна документація, говорити про остаточний вигляд площі рано.

«По центру буде бруківка перебрана, та, що є, а там, де їздять машини, буде або асфальтне покриття, або гранітне. Ще вирішується, як там буде. А оця бруківка, яка є, буде перебрана і викладена всередину. Тому що вона не витримує транспортного навантаження, тому що там бруківка вже старенька, якщо її перекласти – надовго не вистачить», – заступник чернігівського міського голови Андрій Черненко.

Та клінкер на площі був не завжди. Вперше площу забрукували в 30-х роках минулого сторіччя. Відтоді покриття перекладали не менше як тричі. Історики кажуть, що наразі бруківка знову потребує заміни. А через просідання клінкера на поверхні можна побачити обриси фундаменту торгових рядів, зведених ще у 1820-х за проектом архітектора Карташевського.

«Фундаменти залишилися під низом. І якщо будуть роботи там із заливання бетоном, то, на мою думку, треба якось законсервувати, можливо, залишки тих споруд. Я розумію, що дослідження навряд чи можна провести – це довго дуже та дорого. Але просто законсервувати для того, щоб у майбутньому вже наші нащадки могли дослідити та побачити це все», – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Чернігівського історичного музею ім. В. Тарновського Олександр Бондар.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Курган, загороджена Алея Героїв і Красна площа без театру: повоєнний Чернігів

А от думки чернігівців із приводу стану Красної площі розділилися. Одних стан площі влаштовує, інші вважають, що потрібна реконструкція.

– Краще старе нехай залишається.

– Нормально лежить, тому, я думаю, що не варто.

– У центрі площі треба поміняти. Тому що центр міста повинен бути красивий.

– Пошкоджені цеглинки треба замінити. І я читала, що хочуть у центрі залишити основними оті старі. Навіть не скажу, може, варто й ці пошкоджені якось…

– Я вважаю, що варто, якщо оновлювати – то оновлювати.

Історики наголошують на тому, що оновлювати бруківку необхідно дуже обережно. Окрім старих фундаментів, на півтора метра вглиб під площею знаходяться давньоруські шари міста, датовані ХІ-ХІІІ століттями. Вони становлять неабияку історичну цінність.

Журналіст Ольга Лазун

Оператор Дмитро Дриганов

загрузка...

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register