Розмова «про це»: у Чернігові діє центр, де молоді розповідають про секс і вагітність (Відео)

Унікальний заклад, де не тільки вислухають, а й нададуть професійну допомогу, вже 13 років функціонує в Чернігові. «Клініка, дружня до молоді» створена на базі другої дитячої поліклініки, що в районі Рокоссовського. Її робота спрямована на вирішення проблем підлітків і молоді до 24 років. Це пілотний проект ЮНІСЕФ. Тоді подібні заклади створювали в 5 містах. Спершу довелося обійти всі школи та пояснити важливість такої роботи.

«Читали лекції для психологів, для викладачів. Тоді вони не сприймали цих проблем, про які говорило ЮНІСЕФ. Це статеві стосунки. Тоді це було як табу в нас. Ще говорити не можна було, а робити можна було це», – головний лікар КНП Дитяча поліклініка №2 ЧМР Ганна Якубова.

Зараз до клініки навідуються не тільки молоді люди, а й їхні батьки. Іноді просто задля консультації, та бувають випадки, коли вже потрібне медичне втручання. У такому разі лікування можна пройти на базі закладу або отримати тут потрібне скерування до спеціаліста. За рік тут налічують приблизно три тисячі звернень.

«Принцип дружності, прийом рівний – рівному, це приваблює підлітків, бо якщо вони сюди прийшли, то повинні говорити правду. Щоб я допомогла чи якийсь інший спеціаліст», – завідувачка «Клініки, дружньої до молоді», підлітковий лікар-гінеколог Любов Семенюк.

У закладі надають фахову допомогу терапевти, психологи і гінекологи. В останніх роботи найбільше, адже часто сюди звертаються дівчата із захворюваннями або просто для обстеження. Найчастіше доводиться консультувати з приводу наслідків ранніх статевих стосунків.

«Підліток може прийти і сказати, що секс був незахищений. А далі фахівці вибудовують таку програму обстеження, захисту… Навчити далі, щоб таких помилок не було. Або питання вагітності… Сексуальна функція прокидається в чоловікові та жінці, коли закінчується статеве дозрівання. А воно закінчується в 19 років. Ну, хоч би щоб не було ранніх стосунків», – завідувачка «Клініки, дружньої до молоді», підлітковий лікар-гінеколог Любов Семенюк.

Фахівці розповідають, що дуже часто молодь шукає відповіді на свої запитання в інтернеті. Але цього робити не варто, адже інформація здебільшого неправдива. Тому краще прийти до спеціалістів. Так, психологи клініки проводять консультації з приводу конфліктів із батьками й однолітками. Допомагають у професійному визначенні та дають поради з тайм-менеджменту. Часто підлітки звертаються з питаннями про кохання.

«Ми повністю працюємо індивідуально. Якщо це аудиторія, тобто 10-15 осіб у групі, тоді ми вже сідаємо, в нас є зала дуже чудова для психологічного розвантаження, там і обговорюємо проблеми, які хвилюють підлітків. Часто звертаються із запитом «як позбутися тютюнової залежності». І ми працюємо разом, у нас є певна схема, як позбутися залежності. Вже є позитивна динаміка», – практичний психолог «Клініки, дружньої до молоді» Павло Коротков.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розмови про «ЦЕ»: думки чернігівців про статеве виховання

Групу формують, вивчивши індивідуальні запити. Тоді запрошують клієнтів, які мають однакові проблеми. Часто постає питання низької самооцінки серед підлітків. Зокрема це стосується дівчат. Адже саме вони найчастіше мають комплекси з приводу своєї зовнішності. Так, нещодавно провели семінар для дівчат, які мають харчові розлади.

«Ті, які тільки почали обмежувати себе в їжі, вони побачили дівчину, яка вже, на жаль, майже повністю відмовилась від їжі… І який вона має зовнішній вигляд. Вони не вживали солодкого, випічку і так далі. Вони пішли в сусідній магазин і набрали випічки, солодкого, почали це все їсти, бо побачили, до яких наслідків може призвести ця проблема», – практичний психолог «Клініки, дружньої до молоді» Павло Коротков.

Основна мета закладу – пропагувати здоровий спосіб життя. Тому, аби цього досягти, в клініці роблять значний акцент саме на профілактичну роботу.

«Багато довідок, багато оцих речей, які роздаються. Переважно це просвітницька робота, повинні бути поширення. Якщо ми хочемо, щоб наші діти не народжували в ранньому віці, щоб вони не хворіли, щоб не було оцих небезпечних хвороб, щоб не займались наркотиками, і так далі – це великий пласт роботи. Над цим ми зараз і працюємо», – головний лікар КНП Дитяча поліклініка №2 ЧМР Ганна Якубова.

За роки існування клініки в 9 разів зменшилася кількість абортів. Поменшало й вагітних серед неповнолітніх, знизився показник захворюваності на венеричні хвороби. Однак фахівці наголошують на тому, що в родинах, де панують довірливі стосунки між дітьми та батьками, ризик виникнення подібних проблем значно менший, ніж там, де дорослі просто закидають підлітка заборонами.

Журналіст Ольга Лазун

Оператор Дмитро Дриганов

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register