«Рік був складний, часом – нестерпний»: громади Чернігівщини підбивають підсумки 2024 року та будують плани на рік новий
Кінець року – традиційна пора підбивати підсумки й аналізувати, що із запланованого вдалося, а що так і не зробили впродовж року. 2024-й видався дуже непростим, бо в країні досі триває кривава війна, що несе смерть, горе та руйнування.
Тож традиційно видатки на обороноздатність – у пріоритеті. Але хоч як би важко було, життя триває. І громадам щоденно доводиться вирішувати купу справ і викликів, не пов’язаних безпосередньо з війною. Йдеться здебільшого про господарські справи, фінансові питання, нагальні ремонти, проблеми освіти, медицини й інших галузей, без яких неможливе більш-менш нормальне функціонування громад. Між тим, на вирішення цих питань через війну коштів обмаль.
Тож далі про те, з якими здобутками громади Чернігівщини завершують нинішній рік і які сподівання покладають на рік прийдешній.
Володимир Павленко, голова Березнянської громади
Учора в нас була сесія, прийняли бюджет на 2025 рік, план соціально-економічного розвитку, затвердили різні необхідні програми підтримки. Тож плани на 2025 рік є, і найголовніше, що вже є бюджет. Дякую депутатам, що зібралися на сесію та підтримували.
Щодо того, що вдалося чи не вдалося у 2024 році, скажу так: громада є, працює, надає всі необхідні послуги. Заборгованості станом на сьогодні ні із зарплати, ні з енергоносіїв у наших бюджетних чи комунальних закладах немає. І в цьому вже позитив.
Неприємно і прикро, що не втілили в життя задум щодо будівництва харчового блока в підвальному приміщенні нашого основного дитячого садочка. Документація робилася в 2022 році, у 2023-му почали проводити роботи з облаштування, але змінилися ДБН, і в проєктну документацію довелося вносити коригування. Вартість першої частини проєкту становила приблизно 5,5 мільйона гривень, а другої – вже 19 мільйонів гривень. Натомість держава виділила нам 4 мільйони гривень у 2023 році, ми 1,5 мільйона співфінансування заклали в цей проєкт. Але в результаті він не відбувся. Шукаємо спонсорів, які, можливо, захочуть долучитися фінансово до реалізації цього проєкту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Новорічна рукавичка»: Кубок у Чернігові на честь загиблих Героїв об’єднає кікбоксерів
У базовому ліцеї облаштували додаткове підвальне приміщення. Адже в 2023 році в нас дітки навчалися почергово, тобто в дві зміни. Цього року ми зробили ремонт, все облаштували, і фактично зараз діти мають навчатися в одну чергу. Уже позитивно.
Відбувалися невеликі ямкові ремонти доріг, на це в нас було закладено 100 тисяч гривень. То якраз на таку суму й виконали роботи.
Здійснювали ветеранську політику. Цьогоріч у селищній раді введена посада фахівця з питань ветеранської політики. Людина вже працює. Питання підтримки військовослужбовців також у пріоритеті. Зокрема за один мільйон 300 тисяч гривень було придбано автомобіль. Ми віддали субвенцію районній раді, а районна рада за ці кошти придбала новий автомобіль для ЗСУ. 500 тисяч субвенції виділили для допомоги Першій танковій бригаді.
Дівчата на суспільно-корисних роботах плетуть сітки для ЗСУ. За депутатські кошти купують матеріали, потрібні для цієї роботи.
Ось за такими принципами ми працюємо.
Володимир Куніцин, голова Коропської громади
Рік був складний, як і для всіх. Часом навіть, можливо, нестерпний. Але слава Богу і нашим захисникам, що ми можемо жити, працювати і будувати хоча б короткострокові якісь плани. Тож живемо, працюємо, навчаємо дітей, лікуємо людей. У громаді нічого не закрили, все працює, всі всім забезпечені, беремо участь у багатьох доволі потужних проєктах. І маємо досить хороші перспективи. Вважаю, що ми – громада нормального рівня. Багато зроблено у контексті соціального захисту. Ми перші в області відкрили Центр життєстійкості. У нас почав працювати помічник ветерана. Нам держава надала субвенцію на авто для цієї служби.
Звісно, хочеться, щоб завершилася війна і повернулися наші хлопці додому. Війна тисне на нас усіх. Тож радості немає, але ми працюємо. І вважаю, що цей рік ми працювали досить достойно. Але війна багато чого перекреслює. То про особливі здобутки говорити, якщо відверто, й не хочеться. Дуже хочеться, щоб швидше ми здобули прийнятну Перемогу для нас і війна завершилася.
Думаю, що в новому році ми багато чого зробимо. Головне, щоб усі були живі й здорові. Хоча вже такими, як до широкої війни, не будемо, на жаль.
Галина Петруша, голова Парафіївської громади
У період війни складно всім, але тримаємося. Допомагали і допомагаємо українським військовим, нашим хлопцям, які воюють. Усім, чим можемо, насамперед фінансово. Також не оминали увагою жителів нашої громади, ВПО, малозабезпечених, багатодітні родини, сім’ї загиблих військових, родини, чиї родичі пропали безвісти.
Сподіваємося, що в 2025 році все ж таки буде Перемога і війна закінчиться.
Також сподіваємося на покращення соціально-економічного становища як нашої громади, так і нашого цілого регіону й усієї країни.
Ірина Осташко
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv