Чи можна захиститись від терору?
Європа ледь оговталася від паризьких та бельгійських терактів, як знову – Єгипет, Туреччина, Балі, Бангладеш. А тут …
Терористична загроза дісталася й мирної України. Ми повсякчас чуємо про замінування торгівельного центру, банку, вокзалу чи аеропорту. Дякуючи богові, це хибні повідомлення, за які телефонні злочинці, неодмінно відповідатимуть.
Однак реалії сьогодення такі, що про реальність терористичної загрози варто пам’ятати завжди. І головне — максимум знати про мінімальні заходи безпеки.
Зазначимо, що для всіх нас — мирних громадян, які опинилися в екстремальній ситуації, існують перевірені світовою практикою правила поведінки.
Загальні правила:
- Будьте обережними та уважними на багатолюдних заходах, у розважальних закладах, супермаркетах, а особливо на території транспортних хабів – залізничних, автовокзалах та в аеропортах.
- Підозрілі люди та незвичні предмети, навіть нестандартні дрібниці мають потрапляти в поле зору вашої уваги.
- Очікуючи на свій рейс, не спілкуйтеся з дивакуватими людьми, не беріть пакети чи сумки, не залишайте свій багаж без нагляду.
- Перебуваючи за кордоном, окрім гаджетів (мобільні, ноутбуки, планшети), маєте зберігати записані номери телефонів, адреси електронної пошти своїх близьких.
- На випадок екстремальної ситуації домовтеся з вашими родичами, які подорожують з вами, де ви зможете з ними зустрітися.
- Після вибуху чи хибного повідомлення про теракт маєте взяти з собою предмети першої необхідності та документи, які ви підготували заздалегідь.
- Приїхавши до аеропорту, намагайтеся ознайомитися з його інфраструктурою, дізнайтеся, де знаходяться резервні (запасні) виходи.
- Якщо стався вибух, в жодному випадку не користуйтеся ліфтом.
- Що би не сталося, не піддавайтеся паніці. Саме паніка може спровокувати терористів та пришвидшити теракт.
Як виявити терориста:
- Якщо ознаки дивної поведінки людини не можна пояснити, одразу повідомте про це правоохоронцям..
- Намагайтеся запам’ятати прикмети цих людей. Риси обличчя, одяг, імена, прізвиська, шрами і татуювання, теми розмови та інше.
- Не намагайтеся зупинити їх самостійно, інакше ви можете стати їхньою першою жертвою.
Ваша уважність:
- Звертайте увагу на групи людей, особливо агресивно налаштованих.
- Слід слухати, що відбувається навколо вас, про що та з ким говорять. Підслуховувати невиховано, але, почувши чиїсь підозрілі телефонні розмови, ви можете врятувати життя багатьом людям.
- Звертайте увагу на будь-що підозріле. Наприклад, на дворі спека, а людина вдягнена в довге зимове пальто – під таким одягом терористи найчастіше ховають бомби.
- Метушиться і не може знайти собі місце, постійно озирається і очі при цьому бігають на всі 360.
Служба безпеки радить:
- Уникайте людей з великими сумками, баулами та валізами, особливо, якщо вони знаходяться у незвичному місці.
- Намагайтеся відійти на максимальну відстань від тих, хто поводиться неадекватно, нервово, озирається, перевіряючи щось в одязі або у вантажі.
- Стежте за мімікою підозрілої особи. Смертник, котрий готується до теракту, зазвичай виглядають надто зосередженим, губи у нього щільно стиснуті або повільно рухаються, ніби читаючи молитву. Або навпаки, можуть труситися.
- Ніколи не підіймайте забуті речі: сумки, мобільні телефони, гаманці та інше.
- Не беріть і не передавайте будь-які предмети від незнайомої вам людини.
Ваша поведінка:
- Виберіть місце де ви почуватиметеся найбільш безпечно. Якомога далі від середини натовпу, стійок реєстрації, смітників, ящиків, залишених пакетів і сумок, крамниць, кафе та ресторанів.
- Обов’язково зніміть із себе краватку або шарф, а під час тисняви слід звільнити руки від всіх предметів, зігнути їх у ліктях, застібнути одяг на всі ґудзики або блискавки.
- З усіх сил триматися на ногах. Та якщо вже впали, зверніться клубком на бік, різко підтягніть ноги і намагайтеся підвестися в бік руху натовпу.
- Не наближайтеся до агресивно налаштованих осіб та груп людей. Не втручайтесь у сутички і не сперечайтеся на політичні або релігійні теми.
Психологічний стрес:
- Через почуття тривоги у якийсь момент може проявитися фізична слабкість, неможливість рухатися (ступор) або ж панічна втеча. Такий стан ускладнює пошук виходу із ситуації, викликає почуття безнадії, призводить до відмови від активного спротиву і навіть від боротьби за власне життя. Проаналізуйте свою поведінку в екстремальній ситуації. Можливо, ви помітите одну з цих ознак.
Підсумовуючи все написаного, робимо висновок – ваше життя та безпека у ваших руках. Якщо бути пильним, поінформованим та впевненим у собі, можна уникнути екстремальної ситуації та її можливих небажаних наслідків.
Приємних та безпечних мандрів всім нам!