Сезон розпочато: чим небезпечні кліщі

6a5bf52365cb7c441828fb5ec9853d21[1]

З приходом сонячних, теплих днів розпочинається активність кліщів. Весняний пік активності цих ектопаразитів спостерігається з кінця квітня до середини червня. Другий – припадає на початок осені – з вересня до середини жовтня.

Кліщі нападають на людей та тварин непомітно. Зазвичай вони перебувають  у високій траві, кущах, на нижніх гілочках дерев. Укус відбувається безболісно, адже кліщі виділяють анестезуючу речовину. Завдяки такому «непомітному укусу» можуть виникати великі проблеми із здоров’ям людини або тварини, оскільки дані ектопаразити є перенощиками  ряду небезпечних хвороб.

Так, в останні роки набула актуальності хвороба Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз).

Про це ЧЕline повідомили в головному управлінні Держпродспоживслужби в Чернігівській області.

Хвороба Лайма або бореліоз

Може передаватися трьома видами бактерій роду Borrelia. У Північній півкулі це найпоширеніша інфекція з тих, що переносяться кліщами. У багатьох випадках патологія купирується антибіотиками, якщо діагноз був встановлений вчасно, а лікування проведено на ранніх стадіях.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Під час зустрічі із зміями поводьтеся скромно і толерантно», – поради зоологів

Для клінічної картини характерні шкірні прояви з приєднанням неврологічних, суглобових і кардіальних симптомів. Передача вірусу до людини відбувається при укусах кліщами, або при контакті з інфікованими кров’ю та тканинами тварин під час або після забою.

Якщо укус кліщем відбувся, необхідно видалити його максимально швидко, тому що після присмоктування паразита, з його хоботка починає виділятись речовина, яка з часом застигає навколо хоботка у вигляді щільного чохла та утримує його міцно в тілі хазяїна. У перші хвилини, до застигання такої «цементуючої» речовини, кліща вилучити з тіла досить просто.

Для цього необхідно крапнути на місце укусу олію або змастити його вазеліном. Через кілька хвилин паразита можна вилучити. При самостійному видаленні кліща рекомендується проводити маніпуляцію за допомогою пінцету, яким слід захопити хоботок і обережно витягнути ектопаразита.

Обов’язковим при видаленні кліща є використання медичних латексних рукавичок. Місце укусу слід обробити 70% спиртовим розчином або йодом.

Якщо з моменту присмоктування кліща пройшло багато часу, рекомендується звернутися за допомогою до лікаря, а не намагатися вилучити його самостійно. Кваліфікована допомога лікарів зменшить ризик зараження інфекційними хворобами, збудники яких передаються кліщами.

Після виявлення та вилучення паразита, необхідно протягом місяця спостерігати за своїм здоров’ям та при прояві будь-яких ознак хвороб, що передаються кліщами, терміново звертатись до лікаря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як до 1 квітня обрати сімейного лікаря: практичні поради

Симптоми хвороб, що передаються кліщами

Хвороба Лайма
Жар, головний біль, втома, скутість в м’язах шиї, нудота, блювання. Характерним симптомом є специфічна шкірний висип, розповсюджується кільцеподібне почервоніння – мігруюча еритема.

Кліщовий енцефаліт
Раптове підвищення температури тіла до 38-39 °С, головний біль, ригідність м’язів шиї, повторна блювота. Розвиток загальної слабкості, болю в м’язах спини, шиї, рук. Може спостерігатися оглушення свідомості. Виникає менінгеальний синдром, до якого приєднуються атрофічні паралічі.

Ерліхіоз
Гострий початок з різким підвищенням температури і тремтінням. Типові м’язові і суглобові болі, загальне нездужання. До проявів ерліхіозу відноситься висип, блювання або нудота, бувають абдомінальний біль (у животі).

Як вберегти тварину від кліщів

Велика небезпека криється у проникненні разом із слиною кліща збудників небезпечних хвороб:

– бабезіоз (гемопаразитарне захворювання, що викликається внутрішньоклітинними паразитами-найпростішими. При цьому вражаються еритроцити – червоні кров’яні тільця. З дрібних домашніх тварин хворіють в основному собаки);

– хвороба Лайма (інфекційне трансмісивне природно-вогнищеве захворювання, у собак перебігає з ознаками ураження суглобів, міокарда, нирок. Збудник переноситься кліщами родини Іхоdidae і викликається спірохетами роду Borrelia);

– анаплазмоз (хвороби домашніх і диких тварин, що викликаються кровопаразитами з роду анаплазм. Збудник передається від хворої до здорової тварини через укуси головним чином іксодових кліщів, а також комах ( гедзі, мухи-жигалки, комарі ). Анаплазмоз зустрічається повсюдно, частіше у весняно-літньо-осінній період. Інкубаційний (прихований) період 3-6 тижнів, рідше 3 місяці Клінічний перебіг – короткочасне підвищення температури на 1-1,5°, жовтяничність і блідість слизових оболонок, набряки, слабкість, виснаження);

– рикетсіоз (інфекційне захворювання людини й тварини, збудником якого є рикетсії. Щуряча блоха передає також захворювання, схоже на висипний тиф, — так званий щурячий рикетсіоз) та інші.

Звичайно не кожен кліщ є переносником, але кожного року кількість тварин, які постраждали від укусу кліща, зростає. Багато власників собак знають про небезпеку цих хвороб для наших улюбленців. Навіть узимку трапляються випадки піроплазмозу, але найнебезпечніший період припадає на початок весни, коли середньодобова температура сягає близько 10 градусів.

Сприйнятливі до зараження бабезіозом собаки, переважно молодого віку. Збудник вражає еритроцити тварини і швидко в них розповсюджується. Всередині організму розвивається сильний запальний процес, у перебіг якого «втягуються» всі внутрішні органи. При наявності в організмі хронічних захворювань та персистентних інфекцій можлива їх активація і паралельний перебіг хвороб, що уповільнює одужання і потребує додаткових зусиль збоку ветеринарного лікаря і власника тварини.

Перші клінічні ознаки захворювання можуть бути виявлені через 4-7 днів і навіть до 3-х тижнів після укусу кліща. Не завжди на тілі хворої тварини знаходять переносника бабезіозу. Господаря тварини повинні насторожити: кволість, швидка втома, відмова улюбленця від їжі, збільшене вживання води. Клінічно встановлюють сильне підвищення температури тіла (до 40 градусів і вище). На більш пізніх строках захворювання температура тіла знижується, прогресує кволість, задишка, сеча тварини набуває темного кольору (гемоглобінурія – цей стан диференціюють із лептоспірозом), збільшується інтоксикація, можливе блювання.

Перераховані ознаки характерні для тяжкого перебігу хвороби, тому при відсутності лікувальної допомоги такі тварини часто помирають.

Як вберегти тварину від цієї тяжкої недуги?

Відповідь одна – профілактика. Здавна відомо, що хворобу легше попередити, ніж її лікувати. Сучасні ветеринарні інсектицидні засоби мають високий ефект дії, але, на жаль, жоден не гарантує стовідсоткового захисту.

Щоб уникнути зараження рекомендується регулярно користуватися відповідними засобами у вигляді спреїв, крапель на холку, пудр, нашийників. Перед застосуванням засобів захисту проти кліщів треба обов’язково ознайомитися із інструкцією з використання. Після прогулянок потрібно проводити огляд тварини. Насамперед, кліщі прикріплюються до таких місць на тілі тварини – голова, шия, живіт, пах, кінцівки. Вольєри та вигули слід обробити репелентними та акарицидними препаратами.

Дотримуйтеся цих нескладних правил і ваш домашній улюбленець залишатиметься здоровим, активним і добрим другом родини!

загрузка...

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register